تبلیغات شما
  • نویسنده :
  • تاریخ ارسال : پنجشنبه 09 ارديبهشت 1395
  • دیدگاه ارسال شده

طریقه اندازه گیری اندام در روش متریک

آموزش خیاطی متریک

 

یک لباس زیبا و کامل از الگو های صحیح حاصل میشود و هرچند در رسم الگوهای پایه و الگوهای نهایی و شالوده لباس که آماده برش روی لباس میباشند ,دقت کافی به عمل آمده باشد, چنانچه اندازه گیری صحیح و دقیق نباشد نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

اندازه گیری را روی یک لباس نازک انجام دهید.

قبل از شروع اندازه گیری, نوار باریکی به دور کمر به حالت معمولی(نه سفت و نه شل)ببندید تا خط عرضی گودی کمر مشخص شود و اندازه های طولی بدن به طور دقیق به دست آید.

شکل 1, نمایش مکان اندازه های استاندارد اندام در روش متریک است.در این روش از سیستم سایزبندی استفاده شده است.

در جدول اندازه های استاندارد, هر سایز به طور مجزا مشخص شده است.

اندازه های دور سینه و دور کمر و دور باسن از سایز 34 تا 40 هر کدام 4 سانتی متر و از سایز 42 تا 56 هرکدام 5 سانتی متر اضافه شده است.

سایز 34 مطابق سایز 8 جدول است که تا سایز 56 به هرکدام 2 شماره افزوده می شود.

 

اندازه هایی را که در جدول سایزها با علامت * مشخص شده است از جمله اندازه های ثابت استاندارد میباشد و برای دقت و اطمینان , این مقادیر در هنگام رسم الگو, به طور مستقیم از جدول , استخراج و استفاده میشود.

 

آموزش خیاطی متریک

برای مشاهده تصویر در سایز بزرگ بر روی تصویر کلیک فرمایید

 

 

آموزش خیاطی متریک

برای مشاهده تصویر در سایز بزرگ بر روی تصویر کلیک فرمایید

 

اندازه های عرضی (افقی) بدن :

1-دور سینه: در این روش, اندازه دور سینه,مشخص کننده سایز اندام در بالاتنه است.

متر را دور برجسته ترین قسمت سینه به طریقی قرار میدهیم که حالت کشیدگی یا افتادگی نداشته باشد.

اندازه دور سینه از مقادیر ویژه اشخاص است.(شکل 1, دور کامل در نمایش هندسی (ق و گ) و شکل 2, شماره1)

 

 

2-دور کمر:متر را دور نوار بسته شده کمر گردانده, مقدار آن را مشخص میکنیم(شکل1, دور کامل در نمایش هندسی (د,ذ) و شکل2 شماره2)

 

آموزش خیاطی متریک

برای مشاهده تصویر در سایز بزرگ بر روی تصویر کلیک فرمایید

 

3-دور باسن:حجیم ترین قسمت بدن در ناحیه استخوان لگن را اندازه میگیریم.خط عرضی باسن بر طبق جدول استاندارد, بین 21 تا 23.75 سانتی متر از خط عرضی کمر فاصله دارد.

مقدار دور باسن, بر اساس استاندار جدول, 5 سانتی متر بیشتر از دور سینه مورد نظر میباشد.(شکل1 , دور کامل در نمایش هندسی (ج,ت) و شکل2, شماره3)

 

4-کارور پشت:فاصله بین اتصال دست ها به بدن *اندازه مابین دوخط حلقه آستین* در پشت میباشد که حدود 15 سانتی متر از اولین مهره برجسته گردن در مرکز پشت فاصله دارد.(شکل1, فاصله (س وش) و شکل شماره2, شماره4)

 

5-کارور جلو:  خط عرضی کارور جلو, حدود 7 سانتی متر پایین تر از گودی جلوی گردن می باشد که اندازه بین دو خط حلقه آستین در جلو است.(شکل1, فاصله (ف,ی) و شکل2 , شماره 5)

 

6-پهنای شانه: پهنای شانه, مقدار عرض سرشانه میباشد, آن را از خط گردن تا استخوان سرشانه اندازه بگیرید.(شکل1, فاصله (ل و ل) و شکل2, شماره 6)

 

7-پهنای گردن:پهنای گردن در حدود 0.1 تا 0.2 سانتی متر کمتر از یک پنجم تمار دور گردن استو از اندازه های ثابت جدول استاندارد میباشد.(شکل1 فاصله(ل و ع)و شکل 2, شماره 7)

 

8-پهنای ساسون: این مقدار تعیین کننده عرض ساسون سرشانه جلو که از اندازه های ثابت جدول استاندارد به شمار می آید.

اندازه پهنای ساسون را مستقیما از جدول استخراج کنید.

 

9-(هلال کامل) حلقه آستین: اندازه دور تا دور حلقه آستین بالاتنه میباشد.این مقدار را پس از رسم الگوی بالاتنه سایز مورد نظر میتوانید با اندازه گیری هلال حلقه آستین الگوی جلو و پشت, جمعا بدست آورید.بنابراین نیازی به اندازه گیری روی بدن نیست و مستقیما از روی الگو محاسبه می شود.

 

جدول استاندارد, مقدار ثابت حلقه آستین الگوی پایه را در هر سایز استانداری نشان میدهد و بیشتر برای رسم آستین الگوی پایه سایز, مورد محاسبه قرار میگیرد.

در صورتی که از اندازه های ویژه شخصی استفاده نکرده باشید میتوانید از اندازه حلقه آستین ثابت جدول برای کنترل حلقه الگوی بالاتنه و رفع اشکال در رسم هلال حلقه و رسم آستین سایز, استفاده نمایید در غیر این صورت, از اندازه حلقه آستین الگوی بلا تنه سایز ویژه خود برای رسم آستین استفاده کنید.(شکل شماره 2, شماره9)

 

اندازه های طولی (قایم) بدن:

10- قد بالا تنه پشت: از اولین مهره برجسته گردن در مرکز پشت تا خط کمر را, اندازه گیری نمایید.(این اندازه بیشتر برای کنترل قد بالاتنه پشت الگوی پایه در مقایسه با اندازه شخصی به کار می رود).

مقدار قد بالاتنه پشت در هر سایز 0.5 سانتی متر اضافه شده است: (شکل1, فاصله(ع,غ) و شکل 2, شماره 10)

 

11-بلندی بالاتنه جلو: ابتدای متر را از وسط سرشانه جلو و از روی سینه گذرانده, تا خط گودی کمر اندازه بگیرید.

(شکل1, فاصله(ع,غ) و شکل2, شماره10)

 

12-گودی(ارتفاع)حلقه آستین: از اندازه های بسیار مهم در رسم الگوی بالاتنه و تعیین کننده *خط عرضی کف حلقه آستین* در الگو می باشد.

از محل نصف هلال پشت گردن تا خط عرضی زیربغل محاسبه می شود که در جدول استاندارد, اندازه ثابت آن را در هر سایز مشخص شده است بنابراین برای دقت و اطمینان بیشتر, نیازی به اندازه گیری آن در روی بدن نیست.بهتر است مستقیما آن را از جدول استخراج کنید.(شکل1,فاصله(طوظ) و شکل2, شماره12)

 

13-بلندی از کمر تا باسنفاصله گودی کمر تا خط عرضی باسن است(شکل1, فاصله(ص و ض) و شکل2, شماره13)

 

14-بلندی از کمر تا زانو: اندازه آن از گودی کمر تا برجستگی زانو میباشد.این مقدار در رسم الگوی شلوار به کار می آید.

15-قد دامن: قد دامن را از کمر تا اندازه دلخواه در نظر بگیرید.

16-قد آستین:  دست را به حالت خمیده نگه داشته از انتهای سرشانه تا مچ اندازه بگیرید.برای این کار, متر را از پشت آرنج بگذرانید(شکل1, فاصله(ل1 ول2) و شکل2, شماره15).

17-دور بازو:  دور عضله بازو را در محل اتصال به تنه و در پهن ترین قسمت آن اندازه بگیرید.

18-دور مچ: دور مچ را به حالت آزاد اندازه بگیرید.

19-برآمدگی باسن:  از گودی کمر در خط پهلو تا سطح صاف صندلی در حالت نشسته را اندازه میگیریم.

اندازه برآمدگی باسن در رسم الگوی شلوار به کار میرود و از مقادیر ثابت جدول استاندارد است.برای کسب اطمینان از دقت کار, مقدار آن را در سایز مورد نظر از جدول استخراج نمایید.

 

20-درز پهلو:  بلندی از خط کمر(در پهلو) تا زمین را به (به طور قایم بر سطح زمین) اندازه می گیریم.

 

21-پهنای زانو: برای رسم الگوی شلوار, اندازه پهنای زانو را از جدول استاندارد استخراج نمایید که مقداری است برابر نصف عرض زانوی خم شده.

 

22-دور قوزک پا *نزدیک پاشنه پا* : اندازه پهنای سرپا(دمپا-دور قوزک پا) را به دلخواه برابر مقادیر جدول استاندارد میتوانید در نظر بگیرید که مقداری است برابر نصف عرض دور قوزک پا. 

نظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی